
Politechnika Śląska
Akademicka 2A44-100 Gliwice
+48 32 603 43 64
www.polsl.pl
marek.sitarz@polsl.pl
Katedra Transportu Szynowego jest wyspecjalizowaną jednostką naukowo – dydaktyczną zajmującą się problemami transportu szynowego w Polsce i na świecie.W jej skład wchodzą dwa zespoły: Zespół Budowy i Eksploatacji Pojazdów Szynowych oraz Zespół Automatyki w Transporcie.
Katedra specjalizuje się w problematyce projektowania i weryfikacji konstrukcji pojazdów szynowych i ich elementów z wykorzystaniem metod komputerowych, diagnostyką, badaniami numerycznymi i eksperymentalnymi, bezpieczeństwem i certyfikacją kolejowych systemów transportowych oraz telematyką i sterowaniem ruchem kolejowym.
Kompetencje naszych zespołów, profesjonalne, godne zaufania podejście naukowe i biznesowe oraz wysoka jakość kształcenia przyszłych inżynierów zagwarantowały nam wysoką pozycję w Polsce i Europie.
Katedra Transportu Szynowego dysponuje wyspecjalizowanym oprogramowaniem komputerowym (Nastran, Ansys, Cosmos, Catia, Delphi) pozwalającym m.in. na tworzenie wirtualnych prototypów elementów i złożonych układów pojazdów szynowych, kolejowych i tramwajowych oraz programów do weryfikacji konstrukcji elementów i pojazdów szynowych a także programów do badań symulacyjnych wpływu wad materiałowych na magnetyczne pole rozproszenia.
Katedra posiada aparaturę badawczą odpowiadającą standardom światowym do pomiaru drgań, hałasu, naprężeń, kompatybilności pól elektromagnetycznych, temperatury i innych wielkości fizycznych w tym do realizacji pomiarów specyficznych dla branży kolejowej i tramwajowej.
Katedra Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej od szeregu lat zajmuje się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w branży kolejowej w tym opracowaniem i wdrożeniem systemów SMS, EDC i Iris w tym w oparciu o RAMS, prowadząc jednocześnie badania statystyczne, analityczne oraz eksperymentalne włącznie z badaniami zderzeniowymi w transporcie szynowym.
Jesteśmy ukierunkowani na stałe dostosowywanie się do wymogów zmieniającego się rynku transportowego i edukacyjnego. Od wielu lat intensywnie inwestujemy w naszych pracowników oraz studentów dla przyszłości transportu w Polsce i Europie.
Naszym krajowym i zagranicznym partnerom gwarantujemy profesjonalną współpracę. Studentom natomiast nie obiecujemy „łatwych” zajęć dydaktycznych, ale obiecujemy atrakcyjne, nowoczesne zajęcia zapewniające wszechstronny rozwój intelektualny dostosowany do zmieniających się warunków na rynku pracy. W ramach Katedry działa od 2002 roku Europejskie Centrum Doskonałości TRANSMEC, które organizuje seminaria, konferencje oraz wymianę międzynarodową naukowo-dydaktyczną związaną z transportem szynowym.
Od 2005 roku przy Katedrze Transportu Szynowego działa Polska Platforma Technologiczna Transportu Szynowego zrzeszająca 46 zakładów przemysłowych i ośrodków nadawczych związanych z transportem szynowym. Strategicznym celem Polskiej Platformy Transportu Szynowego jest ścisła współpraca z przedstawicielami Europejskiej Platformy Transportu Szynowego (ERRAC – The European Rail Research Advisory Council). Prace te mają na celu zsynchronizowanie strategicznych działań PPTTSz z priorytetami europejskimi. Do najważniejszych celów z zakresu Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Szynowego zalicza się:
- zbudowanie pomostu pomiędzy nauką a przemysłem w obszarze transportu szynowego poprzez inicjowanie i prowadzenie badań naukowo – technicznych, przed-konkurencyjnych i rynkowych oraz komercjalizację rozwiązań naukowych;
- promocja innowacyjności i rozwoju naukowo – technicznego w transporcie szynowym;
- dostarczanie informacji, szkolenie i reprezentacja w międzynarodowych organizacjach.
Katedra Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej jest koordynatorem i uczestnikiem krajowych i europejskich projektów badawczych w zakresie szeroko rozumianej problematyki transportowej.
Naszym studentom i partnerom z przemysłu oferujemy zawsze najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, organizacyjne i ekonomiczne koncentrując się stale na wprowadzania kolejnych innowacji w branży kolejowej odpowiadających aktualnym i przyszłym wymaganiom Unii Europejskiej.
Pragniemy zapewnić, że dotychczasowe podejście do naszych studentów i przedstawicieli przemysłu charakteryzujące się partnerstwem i zaangażowaniem w rozwiązanie ich problemów pozostaje dla nas priorytetem tak, aby stale wzmacniać pozycję partnera i lidera w branży kolejowej w zakresie realizowanych zadań.