MenuMenu
pl | en
  Jubileuszowa X Konferencja Techniczno-Naprawcza "PKP Intercity" SA2022-04-27 - 2022-04-29

  Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei oraz „PKP INTERCITY" S.A.,

  dziękuje za udział w

  JUBILEUSZOWEJ X KONFERENCJI TECHNICZNO-NAPRAWCZEJ „PKP INTERCITY" S.A.,

  która odbyła się w dniach 27-29 kwietnia 2022 r. 

  Miejsce: Cukrownia Żnin, Żnin

  ...

   

  Wiodący przewoźnik pasażerski realizujący program „Kolej Dużych Inwestycji” zmienia kolej i jej usługi oferując bezpieczny i komfortowy tabor wyposażony w innowacyjne rozwiązania zapewniając szybkie i bezpieczne przewozy. Podstawą tych działań jest dynamiczna realizacja inwestycji podczas których dialog pomiędzy interesariuszami (kontrahent – zleceniodawca) jest jednym z kluczowych elementów.

  Spółka PKP Intercity SA jako lider przewozów pasażerskich kieruje szczególną uwagę na standaryzację rozwiązań taborowych oraz przeprowadzanie inwestycji związanych z efektywnym utrzymaniem taboru.

   

   

  KONTAKT

      

   Anna Modrzejewska
  a.modrzejewska@izbakolei.pl
  501 797 551

   

   

   

  RELACJA 2021

  Projekty taborowe, plany rozwojowe oraz współpraca z kontrahentami – to tylko część z wielu tematów podjętych przez prelegentów w trakcie IX Konferencji Techniczno-Naprawczej „PKP Intercity S.A.”. Wydarzenie odbyło się w dniach 3-5 sierpnia w Hotelu Czarny Potok w Krynicy Zdrój.

  W trakcie oficjalnej części wydarzenia wręczono świadectwa zgodności – certyfikaty potwierdzające akceptowalność przez „PKP Intercity” S.A. produkowanych części i podzespołów lub wykonywanych usług utrzymaniowo-naprawczych dot. taboru kolejowego. Dokumenty odebrali przedstawiciele firm:

  • KOLREM SP. z o.o., Sp. K.,
  • MEDCOM Sp. z o.o.
  • KNORR-BREMSE SYSTEMY KOLEJOWE POLSKA Sp. z o.o.
  • MAG-TRAIN Sp. z o.o.
  • JS FABRYKA PRZEKŁADNI Sp. z o.o. Sp. K.
  • ENERGO-MECHANIK Spółka z o.o. Oddział FABLOK
  • PESA Bydgoszcz S.A.
  • DARPOL Sp. z o.o. Sp.J.
  • KUŹNIA Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o.
  • APS ENERGIA S.A.
  • MASCORT Uszczelnienia
  • KOBAN Sp. z o.o.
  • NOVOL Sp. z o.o.
  • MANKIEWICZ Lakiery Przemysłowe Sp. z o.o. Sp.K.
  • PZPG PIASTÓW DYSTRYBUCJA Sp. z o.o.
  • BOMBARDIER Transportation Polska Sp. z o.o.

  Trzydniowa konferencja skupiła członków Zarządu największego polskiego przewoźnika kolejowego – PKP Intercity, przedstawicieli Biura Taboru PKP Intercity S.A., Dyrektorów i Naczelników Zakładów: Centralnego, Północnego, Południowego oraz Zachodniego, przedsiębiorców z branży oraz firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

  Tradycyjnie w trakcie spotkania do grona Firm Członkowskich Izby wstąpiło kilka kolejnych przedsiębiorstw działających w branży kolejowej:

  • PKP Intercity Remtrak
  • Skinest Rail Polska Sp. z o.o.
  • Macro-System
  • Energo-Mechanik o. Chrzanów Fablok
  • Hi-Tech Technologia sp. z o.o. sp. k.
  • Glass System – Dexpol Sp. z o.o.
  • Olkol Sp. z o.o.
  • MAK Ubezpieczenia Sp. z o.o.

  Inauguracyjnego wystąpienia pierwszego dnia IX Konferencji Techniczno-Naprawczej „PKP Intercity S.A.” dokonał Adam Laskowski, Członek Zarządu, który zaprezentował inwestycje planowane i realizowane przez Spółkę.

  - PKP Intercity jest w trakcie realizacji Strategii Taborowej Kolej Dużych Inwestycji – mówił przedstawiciel Spółki. – W latach 2016-2020 z perspektywą do roku 2023 spółka przeznaczy na modernizację i zakup taboru kwotę 7 mld zł. W perspektywie po 2030 r. planujemy mieć 100 proc. nowego i zmodernizowanego taboru.

  Blisko 80 proc. połączeń będzie zestawianych z nowego lub zmodernizowanego taboru. W latach 2021 – 2030 PKP Intercity przeznaczy na inwestycje 19 mld zł. Dotychczas zakontraktowano na inwestycje taborowe oraz infrastrukturalne kwotę 5,2 mld zł brutto.

  W trakcie prezentacji Adam Laskowski podkreślał wpływ epidemii koronawirusa na liczbę pasażerów oraz skalę przewozów pociągami PKP Intercity.

  - W 2020 r. liczba pasażerów w przewozach międzynarodowych wyniosła 800 tys. – to blisko 47-procentowy spadek w stosunku do roku 2019 – mówił Członek Zarządu przewoźnika. – Całkowita liczba pasażerów na pokładach pociągów PKP Intercity wyniosła 26,7 mln zł. To spadek rzędu 45 proc. w stosunku do 2019 r.

  Do strategii taborowej odniósł się Krzysztof Prządka, Dyrektor Biura Taboru PKP Intercity S.A. Jak zaznaczył, mimo utrudnionej sytuacji rynkowej, przewoźnik zgodnie z planem kontynuuje inwestycje w unowocześnienie floty swoich pociągów. Zaprezentował także stan realizacji projektów w ramach Strategii Taborowej. Do końca czerwca zakontraktowano 26 projektów. W trakcie przetargów było 9 dokumentów, zaś w przygotowaniu – 4.

  - Odebraliśmy także 41 proc. zamówionych lokomotyw – dodaje Krzysztof Prządka.- Podobnie sytuacja ma się w przypadku wagonów.

  Kolejnymi prelegentami byli Złoci Partnerzy Konferencji – Mariusz Pietrzyk, Prezes Zarządu BIO-EARTH Sp. z o.o.  oraz Tomasz Ciecierski, Prezes Zarządu MAG-TRAIN Sp. z o.o.

  - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dostarczamy systemy myjące warsztatowe o szerokiej gamie rozwiązań, różnych parametrach technicznych i przeznaczeniu – podkreślał Mariusz Pietrzyk w trakcie swojego wystąpienia.

  Przedstawiciel firmy MAG-TRAIN mówił zaś o „Odpowiedzialności za bezpieczeństwo i rozwój polskich kolei”.

  Temat „Nowe możliwości w remontach i produkcji w JS Fabryka Przekładni Sp. z o.o. Sp. K.” poruszył Janusz Starosielski, Prezes Zarządu JS Fabryka Przekładni (Srebrny Partner Konferencji). O diagnostyce kół taboru i zarządzaniu informacją o jego stanie mówił zaś Marcin Kowalski, Prezes Zarządu PUT GRAW Sp. z o.o. (Srebrny Partner Konferencji). Mariusz Syldatk, Dyrektor Handlowy SOSNOWSKI Sp. z o.o. Sp. K. (Srebrny Partner Konferencji) omówiał technologię w nowo projektowanych i budowanych zapleczach remontowych oraz serwisowo-obsługowych taboru szynowego.

  Nie zabrakło również branżowych prezentacji dot. specjalistycznych środków smarnych przeznaczonych dla taboru kolejowego, o których mówił Krzysztof Kozakiewicz, Dyrektor Działu Rozwoju Rynku FUSCH OIL Corporation w Polsce (Brązowy Partner Konferencji).

  Robert Toporczyk, Area Sales Menager z firmy SCHUNK CARBON TECHNOLOGY S.R.O. Sp. z o.o. Oddział w Polsce zaprezentował temat „Innowacyjna nakładka ślizgowa –magnetyczna, przeciwiskrzeniowa”, zaś Dawid Szkucik, Kierownik Obszaru Sprzedaży z ABB Sp. z o.o. mówił o „Międzynarodowych doświadczeniach ABB w dostawie wielosystemowych układów napędowych dla trans granicznego transportu kolejowego”.

  - Tworzymy inteligentne rozwiązania dla firm z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury – podkreślał Szkucik. – Udowadniamy, że dzięki technologiom cyfrowym można zwiększać produktywność i wydajność zmniejszając jednocześnie zużycie energii i emisję w skali globalnej.

  Temat „Diagnostyki i utrzymania taboru kolejowego” podjął Michał Garbaciok, Zastępca Dyrektora Handlowego P.P.W. Koltech Sp. z o.o.

  Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji było wystąpienie Damiana Midury, Prezesa Zarządu Midura Group Sp. z o.o., który w prezentacji „Krzesło czy fotel? Komfort pracy maszynisty” wyjaśnił, dlaczego tak istotny w pracy maszynisty jest dobrze dobrany fotel.

  W trakcie konferencji firma Midura Group świętowała także swoje 10-lecie. Nie zabrakło więc wspólnie odśpiewanego „Sto lat” oraz okolicznościowego tortu od Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

  Drugiego dnia konferencji rozmowy odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Przedstawiciele PKP Intercity spotkali się z kontrahentami. Równolegle goście konferencji wzięli udział w szkoleniu „Skuteczne zastosowanie narzędzi rynku ubezpieczeń w praktyce zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa”, prowadzonego przez Łukasza Wawrzeńczyka, Prezesa Zarządu Profika Broker Sp. z o.o.

  Zwieńczeniem IX konferencji Techniczno-Naprawczej „PKP Intercity” były wystąpienia przedstawicieli Zakładów: Centralnego (Warszawa), Południowego (Kraków), Zachodniego (Poznań) oraz Północnego (Gdynia). W swoich prezentacjach podkreślali istotę bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, a także mówili o eksploatacji i utrzymaniu pojazdów.

  Grzegorz Misiura, Naczelnik PKP Intercity S.A. omówił zaś temat „Blokada selektywna drzwi bocznych wejściowych w wagonach”, a Magdalena Wielogolaska, Kierownik Produktu, nawiązała do wymagań MMS w odniesieniu do wprowadzonego IV Pakietu Kolejowego.

  Konferencji towarzyszyła także wystawa Firm Członkowskich Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, w trakcie której prezentowane były produkty przedsiębiorstw. Wydarzenie każdego dnia skupiało ponad 250 uczestników.

   


  RELACJA 2019


  7 edycja Konferencji Techniczno- Naprawczej PKP Intercity SA zgromadziła w Olsztynie blisko 200 uczestników oraz kilkunastu wystawców. 

  Oznacza to, że w dalszym ciągu przedsiębiorcy działający na rzecz tego przewoźnika wyrażają zainteresowanie dialogiem na linii zleceniodawca – wykonawca, prezentacjami realizowanych projektów taborowych  czy planami rozwojowymi spółki. Konferencja jak zwykle była podzielona na kilka odrębnych bloków- prezentacje PKP Intercity oraz przedsiębiorców, spotkania bilateralne, szkolenia.

  Rozpoczęcia konferencji dokonali - Adam Musiał, Dyrektor Generalny i  Dorota Markiewicz, Dyrektor, (Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei). Zgodnie z izbowym obyczajem przyjęto także nowe firmy w poczet firm członkowskich Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Tym razem były to:

  • FORBO Flooring Polska
  • Mankiewicz Lakiery Przemysłowe Sp. z o.o., Sp.K.
  • ARGIS Sp. z o.o.
  • Nova Farby s.c
  • GASCO INDUSTRY Sp. z o.o. Sp. K.
  • B&L International Sp. z o.o.
  • DRABPOL Sp.J. P.Drabczyński i Wspólnik
  • JS Fabryka Przekładni Sp. z o.o. Sp. K.

  Pierwsza prezentacja dotyczyła realizacji strategii taborowej „PKP INTERCITY” SA w 2018 r. Wygłosił ją Jarosław Oniszczuk, członek zarządu spółki. Po jej zakończeniu nastąpiło wręczenie "Świadectw Zgodności", czyli certyfikatów potwierdzających akceptowalność przez „PKP Intercity” SA produkowanych części i podzespołów lub wykonywanych usług utrzymaniowo-naprawczych dotyczących taboru kolejowego. Świadectwa odebrały firmy:

  • RFWW RAWAG Sp. z o.o.
  • ENIKA Sp. z o.o.
  • FRIMATRAIL FRENOPLAST SA
  • NEXANS POLSKA Sp. z o.o.
  • F.H. BARWA Jarosław Czajkowski
  • P.P.H.ROLMETAL T.Kubańska, J.Kubański Sp.J.
  • AXTONE SA

  Kontynuacją prezentacji Jarosława Oniszczuka było wystąpienie nowego członka zarządu „PKP INTERCITY” SA Adama Laskowskiego, który omówił plany taborowe na najbliższe miesiące.

  W ramach pierwszego bloku przedstawiono ponadto zagadnienia inwestycji oraz rozwoju Spółki REMTRAK (Zbigniew Ciemny – Prezes Zarządu, ZAKŁAD USŁUG TABOROWYCH „REMTRAK” Sp. z o.o.), bezpiecznych i efektywnych izolacji dla pojazdów szynowych  (Piotr Demczar – Regionalny Kierownik Działu Sprzedaży, Grzegorz Mazurek – Regionalny Kierownik Działu Sprzedaży, CELLOFOAM POLSKA Sp. z o.o.), materiałów tekstylnych dla pojazdów szynowych (Anna Siwińska – Dyrektor Sprzedaży,    LANTAL TEXTILES AG).

  Przedstawiciel firmy SOSNOWSKI Sp. z o.o., Sp. K., Mariusz Syldatk (Dyrektor Handlowy) omówił technologie umożliwiające obsługę taboru w zapleczach obsługowo-naprawczych dla poziomu utrzymania od P1 do P5. Ostatnim akordem pierwszego bloku była prezentacja firmy  3M Poland Sp. z o.o. Najpierw Wojciech Ślaski (Application Engineer) scharakteryzował komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz efektywność utrzymania taboru, a następnie odbyły się otwarte warsztaty dla uczestników.

  Kolejny panel poświęcony był rozwiązaniom proponowanym przez producentów i dostawców. Pokazano rozwiązania związane ze smarowaniem obrzeży kół jezdnych taboru szynowego (Bogdan Miśta, Menager Produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych FUCHS Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.), materiałami izolacji termicznej i akustycznej (Marcin Stryczak – CEO, MAAD Sp. z o.o. ), prezentacją wyrobów Grupy Topex (Arkadiusz Sienkiewicz – Kierownik Regionalny), doświadczeniami    RADIONIKA Sp. z o.o. związanymi z umową na utrzymanie radiotelefonów pociągowych Koliber ( Andrzej Nikoniuk, Prezes) oraz prezentacją firmy JS Fabryka Przekładni Sp. z o.o. Sp.K. (Janusz Starosielski, Prezes Zarządu.

  Następny blok podzielono na kilka sesji i przeznaczono na szkolenie dotyczące analizy RAMS i LCC (Robert Dąbrowski - Dyrektor ds. Wdrożeń GMS Kamil Niedek), naradę antyawaryjną dla  Wydziału Odbiorów Komisarycznych „PKP Intercity” SA oraz spotkania bilateralne pomiędzy Intercity a producentami wagonów, lokomotyw i EZT. Ponadto odbyło się kolejne szkolenie otwarte zorganizowane przez 3M.

  Ostatnie dwa bloki konferencji dotykały obszaru współpracy „PKP Intercity” SA z kontrahentami realizującymi naprawy taboru. W tym wypadku jednak prezentacje wygłosili przedstawiciele zakładów regionalnych PKP Intercity. Zygmunt Wolanin (z-ca Dyrektora Zakładu Centralnego) omówił centralną bazę danych zestawów kołowych i wózków wagonów i pojazdów trakcyjnych. Janusz Nowak (z-ca Dyrektora Zakładu Południowego) przedstawił uszkodzenia maszyn pomocniczych z lokomotyw elektrycznych. Jan Broczkowski (naczelnik Zakładu Zachodniego) zaprezentował system diagnostyki pokładowej na modernizowanych wagonach. Rafał Tokarski (z-ca Dyrektora Zakładu Północnego) streścił kwestię naprawy i diagnostyki pantografów w aspekcie rozwiązań technicznych stosowanych w Zakładzie Północnym.

  Natomiast Grzegorz Misiura (Naczelnik Wydziału), na zakończenie dnia, scharakteryzował wdrożenie nowego systemu informacji pasażerskiej w taborze zmodernizowanym i nowo zakupionym w Spółce PKP Intercity SA.

   

  RELACJA 2018


  Dialog, potencjał oraz prezentacja realizowanych projektów. Takie były fundamenty organizacji kolejnej już, szóstej, edycji Konferencji Techniczno- Naprawczej „PKP Intercity” S.A.
  Wydarzenie, które miało miejsce w Ustce, w swoich założeniach miało doprowadzić do wykreowania dialogu pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. W oparciu o prezentacje realizowanych projektów, sytuacji taborowej oraz planów rozwojowych „PKP Intercity” S.A., przewoźnik chciał pokazać praktyczne aspekty swojej działalności. Konferencja miała ponadto utrwalić zasady współpracy „PKP Intercity” S.A. z kontrahentami, a tym ostatnim umożliwić firmom zaprezentowanie potencjału oraz najnowszych rozwiązań w zakresie produkcji, napraw i prac utrzymaniowych taboru kolejowego.
  Początek Konferencji przeznaczono na sprawy formalne. Otwarcia i przywitania gości dokonali - Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu „PKP Intercity” S.A., Adam Musiał, Dyrektor Generalny i Dorota Markiewicz, Dyrektor z Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.
  Następnie firmy GG Technic s.c. Piotr Gaca, Maciej Grobelski, LINK - CABLES Sp. z o.o. oraz ZEP/ "PREXPOL" J. Piskor i J. Walkiewicz Spółka Jawna zostały przyjęte w poczet firm członkowskich.
  Chwilę później Jarosław Oniszczuk przedstawił referat inauguracyjny konferencji. Streścił w nim osiągnięcia PKP Intercity w 2018 roku. Liczby wyglądały imponująco. W pierwszym półroczu 2018 roku PKP Intercity wypuściło o 3627 pociągów więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Większa liczba pociągów była reakcją na wzrost liczby pasażerów. W pierwszym półroczu br. z usług IC skorzystało o ponad milion pasażerów więcej niż w tym samym okresie 2017 roku (21,4 mln). Na ten wynik złożyły się przede wszystkim rekordowe wyniki w okresie wakacyjnym, kiedy to od początku czerwca do końca sierpnia pociągami przewoźnika podróżowało 13,48 mln pasażerów.
  W ramach swojej prezentacji Jarosław Oniszczuk przedstawił także strategie taborową PKP Intercity. PKP Intercity SA ogłosiło zatem między innymi skorzystanie z prawa opcji na modernizację kolejnych 30 wagonów przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Ponadto, wraz z NCBiR, opublikowało ogłoszenie o zamiarze prowadzenia dialogu technicznego w sprawie opracowania i dostawy konfigurowalnych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które spełniają wymagania w zakresie m.in. prędkości konstrukcyjnej nie mniejszej niż 250 km/h, pojemności ok. 400 miejsc siedzących, zasilania systemem prądu stałego 3 kVi systemami prądu przemiennego 15 kVi 25 kV, częściowo wyposażonych w automatyczny system wymiany bagażu.
  Po zakończeniu referatu inauguracyjnego wręczono „Świadectwa Zgodności", czyli certyfikaty potwierdzające akceptowalność przez „PKP Intercity” SA produkowanych części i podzespołów lub wykonywanych usług utrzymaniowo-naprawczych dotyczących taboru kolejowego.
  Świadectwa Zgodności po przeprowadzonym, z wynikiem pozytywnym, audycie wręczono firmom:
  ♦ PZPG Piastów Dystrybucja Sp. z o.o.,
  ♦ Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o.,
  ♦ NOVA FARBY S.C. Patrycja Trzmiel, Andrzej Schwenke,
  ♦ ROGUM Kable Sp. z o.o.,
  ♦ PRONET Color Sp. z o.o.,
  ♦ Mankiewicz Lakiery Przemysłowe Sp. z o.o. i S.K.,
  ♦ Zakład Wyrobów Metalowych "RESTAL" Elżbieta Rembiasz.
  Świadectwa wznowione natomiast wręczono firmom:
  ♦ Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA
  ♦ ARGIS Sp. z o.o.
  ♦ Zakład Usług Taborowych "REMTRAK" Sp. z o.o.,
  ♦ WABTEC Poland Sp. z o.o. ,
  ♦ Darpol Sp. z o.o.
  Następnie Krzysztof Prządka, Dyrektor Biura Taboru PKP Intercity SA, scharakteryzował wdrożone rozwiązania techniczne w wagonach poddanych modernizacji. Omówił zatem w sposób bardzo szczegółowy zmodernizowany tabor przekazując dane techniczne wagonów typu 141A- 10 czy też 174A.
  ZEP INC. To czołowy amerykański producent i dostawca wyspecjalizowanej chemii technicznej dla kolejnictwa i przemysłu oraz infrastruktury miejskiej. Bartosz Chyliński, Regionalny Manager ds. Techniczno-Handlowych z ZEP/ "PREXPOL" J.Piskor i J.Walkiewicz Spółka Jawna zaprezentował sposób wykorzystania PROCOLLE CARTER GUN – płynnej uszczelki gumowej w postaci aerozolu, która jest odporna na wysokie temperatury oraz absorbująca wibracje i hałas. Uszczelka doskonale i skutecznie zapobiega nieszczelnością -minimalizując wycieki olejów w osłonach kół zębatych lokomotyw. Drugim pokazanym produktem był CHERRY BOMB, czyli preparat w postaci pasty do mycia między innymi izolatorów ceramicznych, wzbogacony w drobinki pumeksu i łagodny rozpuszczalnik. Pasta doskonale i bezpiecznie czyści izolatory zabezpieczając je przed kolejnymi zanieczyszczeniami.
  Dr inż. Bogdan Miśta, Manager produktu ds. Przemysłowych Środków Smarnych z FUCHS OIL Corporation (PL) Sp. z o.o. streścił specjalistyczne środki smarne dla nowoczesnego taboru kolejowego. Przedstawił między innymi produkty i miejsca aplikacji, smarowanie obrzeży kół i szyn, metody aplikacji. Miśta określił wymagania smarowanie obrzeży kół (redukcja zużycia obrzeży kół, redukcja zużycia obrzeży szyn, wydłużenie trwałości kół i szyn, redukcja ryzyka związanego z wykolejeniem przez minimalizację tarcia pomiędzy obrzeżem kół i szyn, optymalizowanie procedury/zabiegu reprofilowania kół, zmniejszenie nakładów inwestycyjnych) oraz metody aplikacji ( m. in. stosowane centralne układy smarowania z ekstremalnie małymi dawkami na obrzeża).
  Grzegorz Golan, Bussines Development Manager z PILZ POLSKA Sp. z o.o., przedstawił zagadnienie bezpieczeństwa aplikacji kolejowych poprzez SIL PLC. Zalety tego rozwiązania, to według słów Golana, duża ilość dostawców (brak wymagań specyficznych dla dostawcy, brak blokady dostawcy), niskie ceny, bezpośrednia i wysoka dostępność oraz zamknięta, bezpieczna sieć oparta na otwartych standardowych sieciach IT / telekomunikacyjnych.
  Kolejną prelekcję wygłosił Franciszek Seul, Manager reprezentujący TEKNOWARE Poland Sp. z o.o. Streścił zalety oświetlenia tej firmy jak również ostatnie trendy w oświetleniu taboru (znaczenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem, zwiększona zdolność kontroli i dokładnej diagnostyki).
  Tematykę nowoczesnych technologii, które mogą wspierać produkcję podjął Aleksander Faleńczyk, Senior Sales Manager z PSI Polska Sp. z o.o. Scharakteryzował on między innymi platformę PSIam czyli jedyną na rynku platformę do zarządzania produkcją. Łączy ona w sobie zaawansowane harmonogramowanie produkcji (APS), monitorowanie realizacji produkcji (MES) oraz kontrolę procesu produkcyjnego (SCADA).
  Drugi dzień konferencji rozpoczęły, przebiegające równolegle, szkolenia oraz zamknięte spotkania bilateralne. W pierwszym przypadku, reprezentujący Wydział transportu Politechniki Śląskiej:
  - prof. Janusz Ćwiek, omówił możliwości zastosowania materiałów kompozytowych na pudła wagonów osobowych,
  - prof. Krzysztof Labisz, przedstawił klocki i okładziny hamulcowe kompozytowe w aspekcie wymagań TSI, interoperacyjności,
  - prof. Jarosław Konieczny, streścił cykl życia pojazdów szynowych (w tym wytrzymałość zmęczeniowa osi zestawów kołowych).
  W ramach spotkań bilateralnych omówiono natomiast realizacje zawartych i bieżących umów oraz zasad współpracy pomiędzy, „PKP Intercity” S.A. a kontrahentami. W grupie tematycznej – wagony - z przedstawicielami PKP Intercity spotkali się reprezentanci firm - Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, Wagon Opole Sp. z o.o., Zakład Usług Transportowych „REMTRAK” Sp. z o.o., NEWAG SA, H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. oraz ZNTK Mińsk Mazowiecki. Natomiast w grupie - lokomotywy i EZT - OLKOL Sp. z o.o., Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego Sp. z o.o., Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, ALSTOM KONSTAL SA oraz NEWAG SA.
  Kolejny panel przeznaczono na omówienie współpracy „PKP Intercity” SA z kontrahentami realizującymi naprawy taboru. W tym wypadku przedstawiciele zakładów przedstawili i omówili najczęściej występujące problemy i uszkodzenia w konkretnych instalacjach i podzespołach:
  • Zygmunt Wolanin, z-ca Dyrektora Zakładu, Zakład Centralny – Warszawa omówił zatem instalację elektryczną w pociągach – magistrala UIC: budowa, przeznaczenie i występujące problemy;
  • Janusz Nowak, Z-ca Dyrektora Zakładu , Zakład Południowy – Kraków, streścił najwcześniej występujące uszkodzenia, stwierdzone podczas czynności przeglądowych wagonów;
  • Andrzej Bokszczanin, Z-ca Dyrektora Zakładu, Zakład Zachodni – Poznań, opowiedział o klimatyzacji wagonów – usterkach i problemach technicznych;
  • Sławomir Leman, Z-ca Dyrektora Zakładu, Zakład Północny – Gdynia, scharakteryzował nieszczelność przekładni zębatych w lokomotywach EP07/EU07.
  Podczas kolejnego panelu najpierw omówiono natomiast współpracę „PKP Intercity” SA z kontrahentami realizującymi naprawy taboru. Następnie Grzegorz Misiura, Naczelnik z „PKP Intercity” S.A, Grzegorz Misiura streścił zagadnienie standaryzacji w projektach taborowych. Przedstawione zostały zatem cele standaryzacji wagonów:
  - wprowadzenie, w miarę możliwości, jednego standardu maksymalnie jak największej liczby komponentów, dzięki czemu pasażerowie będą zawsze wiedzieli jaki rodzaj wyposażenia znajduje się w wagonach PKP Intercity SA,
  - krótszy czas realizacji projektów,
  - maksymalne skrócenie czasu dostaw zamówionych części,
  - zmniejszenie kosztów późniejszej eksploatacji wagonów,
  - usprawnienie procesu diagnozy i naprawy usterek,
  - przewidywalność, powtarzalność zabudowy i eksploatacji.
  Misiura podał również przykładowe elementy objęte standaryzacją (malatura, piktogramy wewnętrzne i zewnętrzne, wygląd i wyposażenie wc, galanteria wagonowa: zasłonki przedziałowe, rolety, młotki bezpieczeństwa, poręczę, wykładziny, lustra i śmietniczki, gniazdka elektryczne, stoliki czteroosobowe w części bez przedziałowej oraz półki na duży bagaż w części bezprzedziałowej).
  Ostatnim akordem konferencji było spotkanie wewnętrzne „PKP Intercity” SA.
  Podsumowując należy zauważyć, że konferencja kolejny już raz umożliwiła efektywny dialog pomiędzy największym polskim kolejowym przewoźnikiem pasażerskim a kontrahentami z sektora taboru szynowego.

  FOTORELACJA 2022

  FOTORELACJA 2021

  FOTORELACJA 2019

  FOTORELACJA 2018

  Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Koleiul. Jana Karola Chodkiewicza 17, 85-065 Bydgoszcz e-mail: sekretariat@izbakolei.pl
  telefon: +48 52 324 93 80
  faks: +48 52 331 25 30

  NIP 967 10 47 950
  Regon 092 454 672
  KRS 00000 25768 Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejstru Sądowego
  Konto ING Bank Śląski Oddział Bydgoszcz 41 1050 1139 1000 0022 9700 3499

  Nasz zespół
  Adam MusiałDyrektor Generalnytel.: 52 324 93 80a.musial@izbakolei.pl
  Dorota MarkiewiczDyrektortel.: 52 324 93 80d.markiewicz@izbakolei.pl
  Aleksandra JasińskaSpecjalista ds. sprzedaży i marketingutel.: 508 501 037a.jasinska@izbakolei.pl
  Zbigniew WiśniewskiManager Zespołutel.: 508 500 995z.wisniewski@izbakolei.pl
  Radosław KarwickiManager Zespołu / Z-ca Redaktora Naczelnegotel.: 508 501 069r.karwicki@izbakolei.pl
  Edyta StudzińskaSpecjalista ds. Sprzedaży i Marketingu / Pełnomocnik ds. Jakościtel.: 500 474 832e.studzinska@izbakolei.pl
  Anna ModrzejewskaManager Zespołutel.: 501 797 551a.modrzejewska@izbakolei.pl
  Monika WiączkowskaDoradca ds. Kluczowych Klientówtel.: 535 199 079m.wiaczkowska@izbakolei.pl
  Piotr MałachowskiDoradca ds. Kluczowych Klientówtel.: 534 577 822p.malachowski@izbakolei.pl
  Katarzyna SuśMłodszy specjalista ds. sprzedaży i marketingutel.: 577 337 624k.sus@izbakolei.pl
  Paweł KupsikAsystent Dyrektora Generalnegop.kupsik@izbakolei.pl
  Agnieszka Śliż - RochowiakSpecjalista ds. Sprzedaży i Marketingutel.: 508 603 310a.sliz-rochowiak@izbakolei.pl
  Tomasz MokosDziennikarz
  Michał CiechowskiDziennikarztel.: 795 022 754m.ciechowski@izbakolei.pl
  Anna TomaszewskaKsięgowośćtel.: 508 501 092ksiegowosc@izbakolei.pl
  Violetta ZiembaGrafik komputerowytel.: 577 317 911v.ziemba@izbakolei.pl
  Jak do nas dojechać
  PARTNER ZŁOTY KONFERENCJIPARTNER SREBRNY KONFERENCJIWYSTAWCYPARTNER TECHNOLOGICZNY KONFERENCJIPARTNER BRĄZOWY KONFERENCJI

  Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

  Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
  2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
  3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
  4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
   a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
   b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
  5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
  8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
  9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

  AKCEPTUJĘ