Nadchodzące wydarzenia

<We_can_help/>

What are you looking for?

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

II Konferencja „Kolej Wodorowa”

7 września 2022 - 9 września 2022

Serdecznie zapraszamy do udziału w  II Konferencji „KOLEJ WODOROWA” HYDROGEN4RAIL  – FUTURE OF TRANSPORT

Termin: 7-9 września 2022 r.
Miejsce: Politechnika Poznańska – Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Hotel Poznań Centrum

 

Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei organizuje wydarzenie, które jest odpowiedzią na założenia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, Krajowego Planu Odbudowy oraz pryncypiów płynących z idei Europejskiego Zielonego Ładu. Konferencja zorganizowana w 2021 r. wpisała się również w założenia i planowane działania w ramach obchodzonego Europejskiego Roku Kolei (ERK2021), którego celem było upowszechnianie koncepcji EZŁ i działań proekologicznych w transporcie kolejowym.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń administracji rządowej, środowiska naukowego, przemysłu, przewoźników kolejowych i producentów taboru oraz jednostek finansujących  w zakresie opracowania i wdrażania alternatywnych napędów w środkach transportu oraz promocji ekologicznych napędów w pojazdach szynowych.  Podjęliśmy również tematykę pozyskiwania paliwa z przemysłu ciężkiego oraz OZE.

Produkcja wodoru w Polsce klasyfikuje nas na piątym w świecie miejscu a trzecim w Europie wśród producentów ekologicznego paliwa przyszłości. To ogromny potencjał ukierunkowany na progres. Nowy rodzaj napędów będzie elementem wymiany taboru kolejowego. UTK szacuje, że aby przed rokiem 2030 zastąpić tabor którego wiek przekroczy 40 lat należy zakupić 1700 wagonów pasażerskich, 900 EZT oraz 245 lokomotyw. To koszt 30 mld zł i szansa na rozwój rodzimych przedsiębiorstw.

PSW znajduje się w fazie konsultacji i legislacji. Zakłada się przyjęcie działań dla produkcji wodoru, budowy stacji i magazynów oraz wprowadzenia pojazdów z ogniwami wodorowymi. W III kwartale 2021r. Prawo Wodorowe ma być gotowe wskazując reżimy dla wodoru jako paliwa do pojazdów.

Przygotowaliśmy PANEL DYSKUSYJNY pt. „Oczekiwania rynku wobec pojazdów wodorowych” dotyczący nowoczesnej technologii i korelacji interesów zaangażowanych stron oraz wyjazd studyjny do  Łukasiewicz – Instytut Pojazdów Szynowych „TABOR”.

Do udziału w konferencji zaprosiliśmy ekspertów i specjalistów z Kancelarii RM, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Infrastruktury. Zaprosiliśmy również podmioty kolejowe zainteresowane zastosowaniem wodoru: PKP Energetyka S.A., PKP CARGO S.A., PKP Intercity S.A. ,POLREGIO sp. z o.o. oraz przewoźników aglomeracyjnych i samorządowych. Dodatkowa grupa zaproszonych to producenci paliwa oraz taboru: NEWAG SA., PESA Bydgoszcz, ALSTOM KONSTAL S.A., H. Cegielski -FPS, SIEMENS, RAFINERIA TRZEBINIA S.A., JSW Innowacje S.A.,PKN ORLEN S.A., LOTOS S.A.

Zakres tematyczny konferencji objął:

  • produkcję wodoru, napędy i zasilanie
  • dystrybucję  i magazynowanie,  infrastrukturę liniową, taborową oraz stacje tankowania
  • ekonomię i finansowanie
  • lokomotywy i inne pojazdy zasilane wodorem

Szczegóły

Początek:
7 września 2022
Koniec:
9 września 2022
Kategoria Wydarzenie:

Organizatorzy

Zbigniew Wiśniewski
Radosław Karwicki

Miejsce wydarzenia

Politechnika Poznańska, Hotel Poznań Centrum
Piotrowo 3
Poznań, 60-965 Poland
REKLAMA
ROZWIŃ