Relacja z Targów ENERGETICS 2019

Lublin pełen mocy, czyli XII Targi Energetycznie ENERGETICS 2019

W dniach 19-21 listopada 2019 r. pod patronatem Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, odbyły się 12. Lubelskie Targi Energetyczne ENERGETICS. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 wystawców. Trzy dni wypełniły konferencje, seminaria, dyskusje, spotkania biznesowe i rozmowy handlowe. Na uczestników czekały również premiery produktów oraz pokazy prac pod napięciem.

ENERGETICS to ważne miejsce spotkań branży energetycznej na targowej mapie Polski. Na stoiskach wystawienniczych zaprezentowano m.in. produkty i usługi dla energetyki, automatyki przemysłowej, sieci energetycznych, produkty systemy i usługi związane z rozdziałem energii elektrycznej, ciągłością zasilania i bezpieczeństwem energetycznym, czy urządzenia zabezpieczeniowo-sterownicze, pomiarowe.

Tradycyjnie swoje stanowisko miała Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, której towarzyszyły Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy oraz Hoppecke Baterie Polska Sp. z o.o.

Poza dynamicznymi i statycznymi prezentacjami, targom towarzyszył interesujący program konferencyjny. Poruszone tematy dotyczyły aktualnych kwestii, ważnych dla branży energetycznej.

Wśród cieszących się największą popularnością znalazły się fora:

• Dystrybutorów Energii – wzięli w nim udział prezesi i członkowie zarządów największych spółek dystrybuujących energię elektryczną – dotyczyło nowej roli Operatorów Systemów Dystrybucyjnych w kontekście nowych regulacji, w kontekście pakietu Komisji Europejskiej „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”,
  • Nowoczesna Energetyka – Szanse, Bezpieczeństwo, Perspektywy, poruszało zagadnienia związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, związanymi z tym inwestycjami i procedurami dotyczącymi przyłączenia nowych jednostek wytwórczych do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej, w kontekście budowy gospodarki zeroemisyjnej,
  • Elektromobilność, jak sama nazwa wskazuje omawiano na nim zagadnienia pojazdów elektrycznych, z perspektywy wpływu procesu ich ładowania na sieć rozdzielczą.

W trakcie Lubelskiej Gali Energetyki, która jest nieodłącznym elementem targów, dokonano wręczenia nagród. Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia i nagrody targowe w trzech kategoriach konkursu „Produkt Roku Targów Energetycznych ENERGETICS”.

W kategorii urządzenia, osprzęt i systemy dedykowane dla napowietrznych linii elektroenergetycznych najwyższy laur za Rozłącznik napowietrzny SN o konstrukcji zamkniętej, trójbiegowej RPZ-24 otrzymał Instytut Energetyki – Zakład Doświadczalny w Białymstoku, a wyróżnienie za Zestaw stacji mobilnej SN/NN z bocznikiem SN otrzymała firma PGE Dystrybucja S.A.

W kategoria urządzenia, osprzęt i systemy do kablowych linii elektroenergetycznych nagrodę targową w konkursie Produkt Roku Targów Energetycznych ENERGETICS 2019 za Łukoochronne złącze kablowe SN Z TPW – TYPU ZKL – 2,5 otrzymała firma Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o. Wyróżnienie za Urządzenia komunikacyjne UMADv5R/01 przypadło spółce DGT Sp. z. o.o.

Natomiast w kategorii energetyka alternatywna i odnawialna w tym sprzęt oświetleniowy
i elektromobilność Serię stacji ładownia EP charyger S,L,Wall Box zwycięzcą został Zakład Pomiarowo-Badawczy Energetyki Energopomiar-Elektryka Sp. z o. o. Firma Energy Composites Sp. z o. o. za Smartpole Charger – stację ładowania samochodów elektrycznych zintegrowaną w kompozytowym słupie oświetleniowym, otrzymała wyróżnienie.

W konkursie „Forma promocji targowej” Targów Energetycznych ENERGETICS 2019 Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu nagrody firmie Mikronika. Puchar Prezesa Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej za najefektywniejsze ekonomiczne rozwiązanie technologiczno-organizacyjne w zakresie energetyki otrzymała firma Ekto Sp. z o. o. za Ektos – rozłącznik napowietrzny. W związku z jubileuszem Prezes Zarządu Targów Lublin S.A. przekazał na ręce Tomasza Błażejczyka – Dyrektora Centralnego Ośrodka Szkolenia i Wydawnictw SEP okolicznościową statuetkę z okazji 100-lecia Stowarzyszania Elektryków Polskich.

Firma PGE Dystrybucja S.A. – Główny Partner Targów Energetycznych ENERGETICS – została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Targów Lublin”.

Po raz czwarty wspólnie z targami odbyły się Wschodnie Dni Kooperacji, które adresowane były do podwykonawców, kooperantów i producenci działających w branży przemysłowej. Towarzyszyły im prezentacje kooperacyjne, podczas nich zaprezentowały się m.in. Lubelski Klaster Lotniczy, Wschodni Klaster Obróbki Metali, a o współpraca w zakresie usług przemysłowych opowiedzieli przedstawiciele Fabryki Broni Łucznik.