Nadchodzące wydarzenia

<We_can_help/>

What are you looking for?

Stoisko Izby na targach Energetab

Dziesiątki spotkań, setki gości na stoisku i pół tysiąca rozdanych egzemplarzy „Raportu Kolejowego” – tak w liczbach przedstawia się prezentacja Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei – Partnera Strategicznego 36. międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2023. Wydarzenie odbyło się w dniach 12-14 września w Bielsku-Białej.

– Targi ENERGETAB z roku na rok potwierdzają swoją rangę i niekwestionowaną wysoką pozycję w wydarzeniach branży energetycznej – podkreśla Adam Musiał, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. – Są nie tylko największymi, ale też najliczniej odwiedzanymi targami w Polsce w tej dziedzinie.

O tej popularności świadczy między innymi frekwencja wydarzenia. W trakcie trzech dni swoje najnowsze produkty i usługi zaprezentowało 433 wystawców z Polski, a także Europy, Chin i USA. Teren targów odwiedziło łącznie 16 tys. osób. Zapoznali się oni z produktami i usługami z zakresu: przemysłu, dystrybucji, rozdziału i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej, elektrotechniki i elektroniki przemysłowej.

Uroczystego otwarcia targów dokonał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wśród zaproszonych gości byli: minister funduszy i polityki regionalnej – Grzegorz Puda, posłanka Mirosława Nykiel, poseł Przemysław Koperski, Adam Musiał, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Kolei, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Sławomir Cieślik, dyrektor PTPiREE – Wojciech Tabiś, przewodniczący Rady ŚlOIIB – Roman Karwowski oraz Dariusz Mrzygłód – prezes ZIAD Bielsko-Biała SA – organizator targów. W krótkich wystąpieniach podkreślali oni wyzwania, jakie stoją przed polską energetyką, związane z pilną potrzebą jej transformacji, umożliwiającej rozwój odnawialnych źródeł energii i istotnego zwiększenia elastyczności sieci przy zapewnieniu stabilnych dostaw energii oraz bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury.

Podczas uroczystej inauguracji targów wręczono wyróżnienia w konkursie targowym, przyznane przez komisję konkursową, której przewodniczył prof. Jakub Kupecki – dyrektor Instytutu Energetyki w Warszawie. Do konkursu wystawcy zgłosili 44 najnowsze i najbardziej innowacyjne produkty.

Wśród laureatów znalazły się cztery firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Kolei. Srebrny Medal ENERGETAB 2023 trafił do Hitachi Energy Poland za produkt EconiQ wyłącznik LTA 145 D1 bez gazu SF6. Statuetkę „Złoty Volt” PIGE odebrała firma ERKO (BPS Inteligent Line – Busbar Processing Station grupa inteligentnych urządzeń do obróbki szyn prądowych). Wyróżnienie Honorowe Targów trafiło do firm PRYSMIAN POLAND (P-Laser: izolacja na bazie polipropylenu do kabli energetycznych SN i WN. Innowacja produktowa dla kabli z izolacją wytłaczaną) oraz RELPOL (Rodzina Przekaźników Półprzewodnikowych i Sterowników Mocy).

Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje oraz prezentacje promocyjne wystawców. Zakres przedstawianych wyrobów i technologii był bardzo obszerny – od urządzeń i aparatury związanej z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, po maszyny i urządzenia stosowane podczas budowy linii napowietrznych i kablowych. Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa

Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei promowała m.in. korzyści, jakie niesie za sobą wstąpienie do jednego z największych samorządów branży transportu szynowego w Polsce oraz organizowaną po raz XII konferencję „Energetyka na Kolei”, która odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Ożarowie Mazowieckim.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla wystawców łącznie osiem hal, a także otwarty obszar ekspozycyjny, podzielony na trzy strefy:

  • Odnawialnych Źródeł Energii – OZE,
  • Elektromobilności – SEL,
  • Praktycznych Pokazów technologii elektrycznych – SPP.

W „Strefie OZE” odbywały się pokazy przyjaznych dla środowiska urządzeń i rozwiązań związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej – głównie paneli fotowoltaicznych, konstrukcji mocujących, magazynów energii, itp. W porównaniu do lat ubiegłych zdecydowanie bogatsza i różnorodna była targowa oferta dostawców i producentów bateryjnych magazynów energii, zarówno dla drobnych prosumentów jak i przemysłowych, o zdecydowanie większych mocach i pojemnościach.

W „Strefie Elektromobilności” promowali się producenci różnorodnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz dostawcy nowych wersji samochodów elektrycznych.

Tegoroczna edycja potwierdziła i umocniła prestiż targów ENERGETAB na krajowym rynku energetycznym. Profesjonalna atmosfera, merytoryczne dyskusje i innowacyjność prezentowanych produktów dowodzi, że tego typu wydarzenie jest potrzebne i może w realny sposób wpływać na rozwój branży i całej polskiej gospodarki.

– Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie działaniami Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei – podsumowuje Adam Musiał, Dyrektor Generalny. – Już dziś zapraszam Państwa na kolejne spotkanie na naszym stoisku w Bielsku-Białej, w dniach 17-19 września 2024 roku. A w międzyczasie na wydarzenia, które organizujemy: konferencje, szkolenia, czy wyjazdy studyjne.

 

REKLAMA
ROZWIŃ